fbpx

Ethereum (ETH)

Chytrá síť pro chytré kontrakty

Ethereum (ETH) je kryptoměna založená na decentralizovaném blockchainu. Současně na této síti běží decentralizované virtuální počítače, tzv. Ethereum Virtual Machine (EVM). Díky těmto počítačům je tak možné provozovat chytré kontrakty (Smart Contracts).

Pomocí tohoto řešení mohou vývojáři provozovat decentralizované aplikace a systémy, které pak uživatelé používají. Na celé této síti vznikl obrovský ekosystém s širokou škálou služeb a uživatelů.

Aktuální kurz Ethereum

Zabezpečení sítě Ethereum

Zabezpečení ethereové sítě je založeno na konceptu Proof of Work (PoW). Znamená to tedy, že Ethereum se těží a transakce ověřují pomocí těžebního hardwaru podobně jako u Bitcoinu. Nejčastěji grafickými kartami, nebo speciálními Asic těžebními stroji. 

Výhodou tohoto řešení je vysoký stupeň bezpečnosti. Pro narušení by potenciální útočník potřeboval zajistit 51% veškerého těžebního výkonu, což je v reálu prakticky nemožné.

Nevýhodou řešení je však malá propustnost sítě. Síť zvládne cca 30 transakcí za vteřinu, což je žalostně málo. Z toho také plynou vysoké transakční poplatky. Jednoduše to funguje tak, že kdo zaplatí více je odbaven dříve. Další problém pak představuje vysoká spotřeba elektrické energie.

Vývojáři na tento problém reagují hledáním vhodného alternativního řešení. To se skrývá v konceptu Proof of Stake (PoS), kdy je síť zabezpečena zamknutými tokeny a transakce ověřují validátoři. Celé toto řešení je již v pokročilé fázi testování (Ethereum 2.0) a je jen otázka času, kdy dojde k plnohodnotnému nasazení.