fbpx

Bitcoin (BTC)

Praotec všech kryptoměn

Co je to Bitcoin

Bitcoin je digitální měna (kryptoměna), nazývána také virtuální či elektronická. Někdy se mu také říká digitální zlato. Celá tahle skvělá věc běží na P2P (peer-to-peer) síti, díky čemu je možné celý systém provozovat decentralizovaně. Což je skvělá zpráva, protože díky tomu nemá vliv na chod systému žádná centrální autorita nebo regulátor. Navíc uživatelé sítě mohou posílat platby po celém světě přímo mezi sebou bez potřeby třetí strany (obvykle banky).

Jak vznikl Bitcoin

Psal se rok 2008 a jistá osoba, nebo skupina osob, s pseudonymem Satoshi Nakamoto (dodnes neznámý) sepsal na svou dobu geniální dokument Bitcoin White Paper, ve kterém představil první kryptoměnu světa Bitcoin, jako kryptograficky zabezpečený systém na P2P síti založený na algoritmu PoW (proof-of-work) s daty ukládanými do Blockchainu. Díky této technologii bylo možné provozovat celou bitcoinovou síť decentralizovaně a bezpečně. A to se také 3. ledna 2009 stalo a na svět se poprvé dostal první vytěžený Bitcoin.

Jak to celé funguje

Provoz celé sítě je poměrně složitá záležitost, nicméně je celá open source (veřejně přístupný zdrojový kód), takže si všechno můžete sami zkontrolovat. Jak už jste se dočetli, Bitcoin je digitální, to znamená že ho nemůžete vlastnit fyzicky. Aby tedy uživatel měl přístup ke svým bitcoinům, existuje věc, která se jmenuje blockchain. To je virtuální účetní kniha, ve které jsou evidovány veškeré pohyby bitcoinu. 

Záznamy se do blockchainu zapisují chronologicky za sebou a jsou ověřovány a potvrzovány bitcoinovými uzly (full node). Takový uzel (hlavní účetní sítě) je pro síť hodně důležitý, protože potvrzuje transakce v síti. Celá síť je pak tvořena internetem propojenými uzly, které se vzájemně synchronizují a udržují blockchain aktuální.

Dále zde máme takzvané těžaře. Ti by se dali přirovnat k účetním referentům, kteří předkládají hlavním účetním (uzlům) transakce ke schválení za dodržení pravidel algoritmů (PoW). Za to jim náleží odměna v podobě nových uvolněných bitcoinů a poplatků za transakce v síti.

Takže už orientačně víme, jak to celé funguje a teď ta neméně podstatná část, a to jsou uživatelé sítě. Ti si musí nejprve pomocí nějaké peněženky vygenerovat bitcoinovou adresu, na kterou si nechají pak svůj Bitcoin poslat. Taková adresa se skládá ze dvou částí a to veřejné a privátní. Na tu veřejnou, která je transparentní a veřejně dostupná, si nechá uživatel Bitcoin poslat. Aby tuto adresu mohl uživatel ovládat má pak privátní klíč, kterým může bitcoiny v peněžence ovládat. 

Kde koupit a prodat Bitcoin

Existují dva způsoby, jak může člověk bitcoin získat či prodat. Může si ho buď takzvaně natěžit pomocí speciálních zařízení (ASIC miner), nebo si ho prostě koupit od někoho, kdo už ho předtím vytěžil či koupil a je ochotný mu ho prodat.

Možností jak bitcoin koupit je několik. Asi nejsnadnější a nejvýhodnější možnost je využít nějakou on-line bitcoinovou burzu nebo směnárnu. Další možností je využít Bitcoinmat, je skoro stejný jako bankomat, ale obchodují se na něm kryptoměny. Nevýhodou je ovšem horší kurz a ne vždy je funkční či obousměrný (na některých lze krypto pouze nakupovat). Poslední možnost je se s někým domluvit přímo a koupit krypto od uživatele. Existují na to i specializovaná fóra. Ale pozor u této varianty si dejte pozor, abyste nenarazili na zloděje. Nemuselo by to dobře dopadnout.

Kde uložit Bitcoin

No a vlastně ještě předtím, než si nějaký bitcoin koupíte, tak je potřeba si na něj pořídit nějakou peněženku, na kterou si koupený bitcoin pošlete. Opět je několik možností, jakou zvolit. Od nepraktické, ale velmi levné a jednoduché papírové peněženky, přes nějakou softwarovou peněženku, nebo on-line účtu až po hardwarový trezor. Každá má svou výhodu a nevýhodu a celé to zde rozepisovat by bylo na dlouho. Pro jejich popis vám připravíme extra sekci věnující se peněženkám.

Technická specifikace

  • Název a zkratka: Bitcoin (BTC)
  • Jednotky: 1BTC = 0,00000001 SAT (satoshi)
  • Množství: Celkem 21 milionů (aktuálně vytěženo cca 18,5 milionů)
  • Protokol: PoW (proof-of-work)
  • Algoritmus: Hascash
  • Šifrování: SHA-256

Odkazy

Bitcoin.org (EN) – oficiální web bitcoinu
Blockchain.com (CZ strojově) – prohlížení blockachainu, směnárna, online peněženka
Bitcointalk.org (EN) – diskuzní fórum
Github.com (EN) – zdrojové kódy
Whitepaper (EN) – základní popis funkce bitcoinu
Wikipedia (CZ)

Návody

Halving

Řízená inflace nových kryptoměn. Podívejte se podrobněji jak funguje a proč je důležitý.