fbpx

Co je halving?

Řízená inflace nových kryptoměn

Halving, nebo česky půlení bloků, je proces snižování uvolňování nových bitcoinů a některých dalších kryptoměn do oběhu, které získávají těžaři jako odměnu za udržování bezpečnosti sítě.

Proč je halving potřebný?

Nejznámější kryptoměna Bitcoin (ale i některé další, např. Litecoin) zajišťují svůj provoz a inflaci nových coinů pomocí výkonných strojů (ASIC minerů), které řeší specifické matematické úlohy.

Stroj, který v následujícím bloku vypočítá správný výsledek poté obdrží za tuto práci odměnu ve formě nových bitcoinů a transakčních poplatků zaplacených uživateli.

Důležitou vlastností bitcoinové sítě je však fakt, že jich nikdy nebude více jak 21 milionů. Aby se zajistilo, že jejich vytěžení nebude moc rychlé, a aby byla zajištěna jejich vzácnost, vznikl právě halving. Díky němu je zajištěno, že coiny budou vydávány stabilně podle předvídatelného tempa. Je to praktická ochrana před znehodnocením Bitcoinu.

Kolik již proběhlo půlení?

První půlení proběhlo v listopadu 2012, kdy se odměna snižovala z 50 bitcoinů za blok na 25 bitcoinů za blok. V červenci 2016 pak proběhlo snížení na 12,5 bitcoinů za blok a v květnu 2020 na 6,25 bitcoinů za blok. Další snížení proběhne v roce 2024 a tak dále. 

Půlení Bitcoinů bude celkově 32 a poslední bitcoin bude vytěžen zhruba v roce 2140.

Halving je základní funkce protokolu Bitcoin. Zdrojový kód naleznete na Githubu Bitcoin Core, kde se můžete přesvědčit, že odměna se snižuje přesně po vytěžení každých 210 000 bloků, kdy jeden blok je vytěžen zhruba za 10 minut.