fbpx

Co jsou kryptoměny?

Svobodný, decentralizovaný a bezpečný systém

Jako úplně první věc, kterou si probereme rozhodně musí být odpověď na otázku: Co to vlastně jsou ty kryptoměny?

Jejich prvotní a základní myšlenkou bylo umožnit lidem používat naprosto svobodný, decentralizovaný a přitom bezpečný systém pro přímé platby bez potřeby využití třetí strany a bez zásahu regulátora.

Teprve v roce 2009 se tohle povedlo Satoshi Nakamotovi, který vytvořil první decentralizovanou kryptoměnu na světě Bitcoin, která běžela na decentralizovaném blockchainu a její bezpečnost dodnes zajišťuje výpočetní výkon velkého množství počítačů po celém světě. Ve své době to byla naprosto revoluční technologie, kterou si ovšem lidstvo osvojovalo jen velmi pomalu.

Nicméně jak čas běžel, zájem o tuto technologii rostl a dnes již Bitcoin a jiné kryptoměny využívají miliony lidí po celém světě a jejich počet neustále roste. Což je skvělá zpráva, protože s množstvím uživatelů dlouhodobě roste i jejich cena 😉 .

Modernizace na sebe nenechala dlouho čekat

Již brzy po zavedení Bitcoinu mezi uživatele se začaly objevovat další projekty zabývající se blockchainem a decentralizací. Vzniklo a nadále vzniká celé obrovské odvětví technologií, kryptoměn a alternativních investic, které čekají na své uživatele.

Obecně se takové kryptoměny nazývají Altcoiny, ty horší odpadového charakteru, na které určitě v krypto světě také narazíte, se pak označují hanlivě Shitcoiny. Určitě si o nich povíme později, máte se na co těšit. 

Vlastnosti kryptoměn

Nakonec si v tomto díle povíme něco o základních vlastnostech kryptoměn, na které by měl každý uživatel myslet.

Kryptografie

Kryptoměny jsou zabezpečeny pomocí kryptografie. Jejich šifrování je tak silné, že jej nedokážou rozluštit ani nejvýkonnější počítače světa. Díky ní je používání kryptoměn bezpečné. Nemusíte se tedy bát, při dodržení bezpečnostních pravidel, že o svůj krypto majetek přijdete.

Decentralizace

Většina kryptoměn je decentralizovaná. Znamená to tedy, že celá síť běží na tisících počítačů po celém světě, které se mezi sebou synchronizují. V případě výpadku nějakého z nich není tedy síť vyřazena z provozu. Čím je takových počítačů víc, tím je síť bezpečnější.

Potvrzené transakce jsou nevratné

Tuto část musíme zdůraznit. POTVRZENÉ TRANSAKCE JSOU NEVRATNÉ. To si opravdu velmi dobře zapamatujte. Jakmile jednou platbu odešlete a je potvrzena blockchainem, tak tuto transakci není možné vrátit.

Pošlete-li tedy kryptoměnu na špatnou adresu nebo blockchain, máte smůlu a vaše krypto je nenávratně ztraceno. Na to si dávejte opravdu velký pozor. Vše si raději dvakrát zkontrolujte.

Ovládání kryptoměn

Není potřeba vytvářet registrace či ověřovat uživatele. Celý kryptoměnový systém se ovládá pomocí kryptoměnové peněženky.

Jediná výjimka je, když si chcete kryptoměnu koupit. Tam si obvykle uživatel musí vytvořit účet u nějaké burzy či směnárny, kde si krypto koupí za klasické státní peníze (FIAT měny), pokud nevyužije nějakou alternativní cestu. To si popíšeme v dalších dílech.

Pseudonymní vs anonymní

Spousta lidí si myslí, že Bitcoin a další kryptoměny jsou anonymní. Nicméně je to pravda pouze částečně.

Pokud vaší nově vygenerovanou peněženku nedokáže nikdo spojit s vaším jménem, tak je anonymní. Ovšem pokud svou adresu spojíte se svým jménem, tak už anonymní není.

V případě nákupu na centralizované burze či v nějakém online obchodě, tak je anonymita pryč. Proto se označuje jako pseudonymní. Veškeré transakce v Bitcoin blockchainu lze prohlížet. Spousta dalších altcoinů je postavena na stejném principu.

Existují však i plně anonymní kryptoměny, kde jsou i transakce zašifrované a nelze je tedy prohlížet. Jejich nejznámějším zástupcem je Monero (XMR), na trhu jich ovšem naleznete více.

V dalším díle se zaměříme na bezpečnost. To je další velmi důležitá sekce, kterou by rozhodně žádný začátečník neměl vynechat.