Jak držet kryptoměny?
Vyberte si tu správnou kryptopeněženku
Ještě předtím, než si nějaké kryptoměny pořídíte, je dobré vědět jak je bezpečně a bez obav držet. Existuje několik možností a spousta peněženek. Každá má své pro a proti a především způsob zabezpečení. Pojďme se na ně teď spolu podívat.
Papírové peněženky
Začneme tím nejstarším, relativně jednoduchým finančně nenáročným způsobem, a to papírovou peněženkou. Ta funguje tak, že si pomocí speciálního softwaru vygenerujete veřejnou bitcoinovou adresu spolu s privátním klíčem. Tu si pak prostě a jednoduše vytisknete na papír.
Pokud generování provedete pomocí počítače, který v ideálním případě není připojen na internet, ještě lépe pomocí Live CD, tedy že systém ani není nainstalován, ale pouze se spustí virtuálně na ram počítače a tisk provedete na tiskárně připojené pomocí USB, tak je to bezpečné a nehrozí riziko hacknutí. Už z popisu je ale zřejmé, že to není moc praktické.
Pokud poté chcete svůj bitcoin použít, je potřeba stejně tuto peněženku naimportovat do nějaké softwarové peněženky a celá anabáze se zabezpečením může být ohrožena.
Tento koncept je již překonaný modernějšími způsoby o kterých si povíme později. Tato varianta je vhodná když někomu jednoduše bitcoin chcete darovat ve fyzické podobě. Prostě vytisknete dárkový poukaz a ten pak hezky zabalíte a darujete 🙂
Online peněženky
Další možností je využít nějakou online peněženku. Je to snadné, obvykle zdarma a taky nebezpečné. Pokud nevlastníte privátní klíče od peněženky vy, ale nějaká třetí strana, tak nikdy nemůžete mít jistotu, že o své krypto nepřijdete.
Tento způsob se obvykle používá, když využíváte nějaké online služby. Nejčastěji třeba kryptoměnové burzy a směnárny, či třeba krypto platební karty atd.
Na tomto typu peněženek držte vždy jen potřebné množství kryptoměny, rozhodně zde nedržte celoživotní úspory. Když se něco nepovede, tak by vás to pak hodně mrzelo.
Peněženky na burzách
Pokud chcete kryptoměny aktivně obchodovat, určitě využijete služeb nějaké kryptoměnové burzy. A abyste na ní mohli obchodovat, tak tam nepochybně budete potřebovat své kryptoměny držet na jejich peněženkách.
Je to stejný případ jako online peněženky. Privátní klíče drží burza a vy jste nuceni jí důvěřovat. Pokud se něco pokazí, tak smolíček. Je sice možné, že to burza vyrovná, ale rozhodně se na to nespoléhejte.
Abychom jen nestrašili, tak ty největší a prověřené burzy mají zabezpečení na vysoké úrovni a je tak malá šance, že o krypto přijdete. Nicméně ta možnost tam pořád je. A nemusí to být nutně jen hacknutí, ale třeba i zásah vyšší moci, třeba nějakého státu.
Člověk nikdy neví, bezpečně krypto držíte jen u sebe v peněžence s vlastním privátním klíčem.
Softwarové peněženky
Další možností na držení kryptoměn jsou softwarové peněženky. Prakticky všechny jsou zdarma. Peněženku si jednoduše nainstalujete do svého počítače, prohlížeče, nebo třeba mobilního telefonu a je to. Snadné a rychlé, prostě paráda.
Privátní klíče od těchto peněženek jsou obvykle zabezpečeny pomocí SEEDU, o kterém jsem se zmiňovali v předchozí lekci a nezapomeňte na pravidla bezpečnosti. Nikdy je nedržte v digitální podobě. Vždy zapsat na papír, nebo ideálně vyrazit do kovové destičky a nezapomenout kam jste si ho schovali. Stává se to a je to pak docela problém.
Nevýhodou softwarových peněženek je celkem vysoké riziko hacknutí. Pokud vaše zařízení kompromituje nějaký škodlivý program či hacker, tak je velká pravděpodobnost, že se mu povede zjistit vaše heslo a kryptoměnu si prostě přepošle k sobě a vám pak zbydou jen oči pro pláč.
Softwarové peněženky jsou proto vhodné jen pro držení menšího množství kryptoměn, třeba když jen začínáte a chcete si to vyzkoušet, nebo třeba pro platby u obchodníků. Určitě nejsou vhodné pro držení celoživotního majetku.
Hardwarové peněženky
Tak a teď to nejlepší na konec. Použití hardwarové peněženky je nejbezpečnější a nejdůvěryhodnější způsob ukládání kryptoměn. Na rozdíl od softwarových peněženek a kryptoměnových burz, které zabezpečují kryptoměny pouze heslem, jsou vaše privátní klíče bezpečně uloženy v zařízení a jsou ovládány pomocí PINu, který zadáváte přes malý display na zařízení. Nemůže se tedy stát, že by někdo zařízení hacknul.
K počítači se zařízení připojuje pomocí USB kabelu a je úplně izolovaný od internetu. Veškeré transakce a adresy, které potvrzujete, vidíte na malé obrazovce peněženky. Máte tedy jistotu, že krypto odesíláte na správnou adresu.
V případě ztráty nebo poškození hardwarové peněženky je zde opět možnost ji obnovit pomocí SEEDU, který si vygenerujete při jejím zprovoznění.
Tímto jsme si vysvětlili jaké jsou možnosti držení a jak fungují kryptoměnové peněženky. V dalším díle se podíváme na to, jak si kryptoměny můžeme koupit a prodat.