fbpx

Myslete na zabezpečení!

Bezpečnost vždy na prvním místě

Jestli byste jako uživatelé kryptoměn neměli něco podcenit, tak je to především bezpečnost. Digitální svět je plný útočníků a podvodníků. Nesmíte jim dát šanci se nechat okrást.

Ověřené počítače a telefony

Většinu věcí budete obsluhovat ze svého počítače. Měli byste mít jistotu, že počítač je v pořádku, bez virů s dostatečně kvalitním antivirem a firewallem. Pro mobilní telefony platí to samé.

Takže například počítač, na kterém úřadují vaše děti není úplně vhodný. Opravdu nemůžete vědět, co vše jsou vám tam schopny nainstalovat.

Bezpečná hesla a jejich správa

Na přihlašování do onlinových služeb vždy používejte dostatečně silná a také různá hesla. Pokud budete všude používat stejné heslo, tak potenciální útočník, který ho získá ho určitě vyzkouší i jinde.

Pro bezpečnou správu hesel používejte důvěryhodného správce hesel. Nám se například osvědčil oblíbený správce hesel LastPass, nebo můžete alternativně použít Keepass. Jedná se o šifrované služby, které vám bezpečně ukládají hesla do všech služeb a automaticky je vyplňují k přihlášení. Do tohoto správce se pak přihlašujete centrálním heslem a dvoufázovým ověřením.

Dvoufázové ověřování a e-mail

Všude, kde to lze, aktivujte dvoufázové zabezpečení (2fa). Dvoufázové ověření je důležitý bezpečnostní prvek, při které se při přihlášení do služby ověříte nejen jménem a heslem, ale také automaticky generovaným pinem ve svém mobilu. Nejoblíbenější službou 2fa je Google Authenticator, dostupný jak pro Android, tak pro Apple.

Vaše e-mailová adresa je také důležitá. Takže také pozor na heslo a 2fa. V případě ztráty hesla probíhá jeho obnovení právě přes e-mail. Výběry kryptoměnových transakcí se také obvykle potvrzují přes e-mail. To už je vlastně třífázové ověření.

E-mailovou adresu a aplikaci s dvoufázovým ověřením byste neměli mít dostupné společně na jednom zařízení. Jakmile by útočník toto zařízení ovládl, tak by mu nic nebránilo ukrást vaše prostředky. Pokud je máte odděleně, tak by útočník musel ovládat obě dvě, což je pro něj výrazně složitější.

Bezpečnostní fráze – SEED

Kryptoměnové peněženky jsou zabezpečeny a zálohovány pomocí bezpečnostní fráze tzv. SEEDu. SEED je soustava 12-24 slov, pomocí kterých se dá peněženka obnovit na jiném zařízení, pokud ho ztratíte nebo poškodíte. 

SEED je potřeba bezpečně uložit. Ideálně vyražením do kovové destičky, kterou někde bezpečně uložíte. Nikdy ho nedržte v textové nebo digitální podobě na počítači.

SEED nikdy nikomu nesdělujte. NIKDY!!! Bezpečnostní fráze slouží pouze a jen k cílené obnově peněženky. Takže nikdy, žádnému supportu odkukoli na internetu ho nenapíšete. NIKDY!!!

Další tipy

Vždy si kontrolujte webové adresy v adresním řádku. Útočníci rádi tyto adresy napodobují a tváří se jako oficiální stránka služby. V ideálním případě si tyto stránky dáte do lišty záložek a na odkazy klikáte tam.

Pozor na to, kam klikáte v doručených e-mailech. Není vůbec nic složitého takový e-mail (ale i SMS) zfalšovat a odkázat vás na falešnou, podvodnou nebo zavirovanou adresu.

V dalším díle se zaměříme na držení kryptoměn. Je důležité vědět, kde a jak bezpečně kryptoměny uchovávat a používat.