fbpx

Britský dohledový orgán (FCA), který provádí dohled nad kapitálovým trhem tvrdí, že žádný z provozovatelů krypto bankomatů v zemi nedostal povolení ke své činnosti. Varovali tedy provozovatele krypto bankomatů, aby vypnuli své stroje, nebo budou čelit donucovacím opatřením.

Každý bankomat, který ve Spojeném království nabízí služby výměny kryptoaktiv, musí být registrován u FCA a musí splňovat místní předpisy o praní špinavých peněz (MLR).

Podle FCA však žádná z 27 registrovaných kryptofirem nedostala souhlas s nabízením služeb ATM. Každý takový bankomat provozovaný v zemi tak činí nelegálně. Regulátor dodává, že zákazníci by je neměli používat.

Podle údajů z Coin ATM radaru v současné době ve Spojeném království funguje 81 takových strojů, z nichž 51 je umístěno v Londýně.

Varování FCA

“Pravidelně upozorňujeme spotřebitele, že kryptoaktiva jsou neregulovaná a vysoce riziková, což znamená, že je velmi nepravděpodobné, že by lidé měli nějakou ochranu, pokud se něco pokazí, takže lidé by měli být připraveni přijít o všechny své peníze, pokud se do nich rozhodnou investovat.”

Co jsou to krypto bankomaty?

Kryptomaty jsou stroje, které uživatelům umožňují směňovat kryptoměny za hotovost a naopak s téměř žádnou bezpečnostní kontrolou. Na rozdíl od běžných bankomatů, které vyžadují kreditní nebo debetní karty, a tudíž registrují osobní identifikační údaje uživatelů, kryptobankomaty žádné takové informace neshromažďují, což znamená, že je lze použít k soukromému nákupu nebo prodeji kryptoměn. Nejčastěji nabízejí bitcoiny.

Používání kryptoměnových bankomatů se stává čím dál víc oblíbené a nelze se tedy divit, že na to reagují i regulátoři po celém světě. Například v Singapuru místní regulátor zakázal jejich provoz již letos v lednu. Dobrou zprávou pro českou a slovenskou komunitu je, že u nás zatím bitcoinmaty fungují bez problému.

Přehled všech krypto bankomatů po celém světě naleznete na adrese https://coinatmradar.com/

Zdroj: FCA